KF “RENOVA” është themeluar në vitin 2003 por burimin e ka nga shkolla e futbollit e cila është formuar në vitin 2000 dhe mbante emër tjetër. Si rezultat I punës së suksesshme në vitin 2003 prej kur njerëzit e parë të kompanisë RENOVA nga provinca Xhepçisht filluan të investojnë në këtë shkollë futbolli, kjo shkollë që nga ai moment u riemërua në RENOVA, e më vonë lindi ideja që të formohet KF RENOVA pra ekip e seniorëve dhe nga analizat e shumta u vendos që të merret ekipi i Shkumbini të Tetovës e cila garonte në ligën e tretë.
Ekipi i Shkumbinit u riemërua në RENOVA dhe ky ekip në sezonin 2003/04 filloi të garonte me emrin e ri dhe shndërrohet në një ekip shumë të organizuar dhe si rezultat i kësaj RENOVA e fitoi vendin e parë në ligë. Për tu kualifikuar në ligën e dytë RENOVA duheshe të luaj loj barazh me “Vardarin” e Negotinës, të cilin e fitoi pas gjuajtjeve të 11 metërshit.
Në sezonin 2004/05 RENOVA vazhdon lojën e saj në ligën e dytë ku ambiciet e klubit ishin që të bëhej ekip elite e futbollit në R. Maqedoni.
Me një organizim dhe një punë të lodhshme e profesionale të të gjitha strukturave në krye me drejtorin e klubit z. Qenan Idrizin, RENOVA në fund të sezonit ariti që të jetë e dyta e ranguar në listë me çka u plasoheshte drejtpërdrejtë në ligën e parë të Maqedonisë.
Në sezonin 2005/06 garon në ligën e parë me ambicie ta ruaj këtë vend edhe në të ardhmen dhe të lufton që të garon edhe në Evropë.
Sezoni 2006/07 i sjell liges se pare te R.M nje emer te ri ku ky emer sapo filloi te ndertohet ne baza te shendosha dhe ne nje ekip ku do te luftonte per cdo titull.
Sezoni 2007/08 Renova filloi dalengadale ti mund te gjitha ekipet tjera te R.M duke shenuar nje rekord te papare dhe duke fituar 13 ndeshje radhazi.Pas ketij suksesi vjen nje tjeter sukses deri me tani i paarritshem qe te gjithe e enderronin e sic ishte kualifikimi ne Europa Lig per sezonin e ardhshem.
Sezoni 2008/09 ishte sezoni ku Renova mori pjese ne kupat Evropiane edhe ate duke e kaluar nje xhiro pasi qe eleminon KF Rijeken.Renova gjithashtu vecohej me paraqitjet fantastike ne ligen e R.M ku arriti te siguroj nje vend per garat Evropiane.
Sezoni 2009/2010 ishte sezoni me i perkryer pasi qe Renova arriti ate qe asnjehere me pare nje klub Shqiptar nuk pati arritur qe ta beje ne Republiken e Maqedonise. Ky Sezon u vecua pasi qe Renova per te paren here ne historine e saj dhe te popullit Shqiptar qe jeton ne R.M arriti te shpallet Kampion dhe me nderin me te larte u cilesua si ekipi i kombit Shqiptar ne Maqedoni pasi arriti te pamundshmen arriti ate qe asnjehere me pare nuk e kishte arritur ndonje klub Shqiptar.
Sezoni 2010/11 vecohet me pjesmarrjen ne Champions League ku Renova u perball me nje kundershtar shume te fuqishem dhe shume me pervoje ne kete kompeticion sic ishte Fc Omonia nga Qipro ku ne kete ndeshje Qipriotet treguan pervojen e tyre dhe arriten ta eleminojne Renoven por kjo nuk kishte shume rendesi pasi qe klubi futbollistik Renova shenoi nje tjeter sukses te jashtezakonshem e sic ishte pjesmarrja ne CHAMPIONS LEAGUE.Vazhdojme me shpresen dhe bindjen se edhe kete sezon do te arrijme te shpallemi kampioni i R.M dhe te vazhdojme ne garat Evropiane.

Nese mendoni te shperbleni sadopak punen e palodhshme te kryesise se Renoves, stafit te kesaj faqe,si dhe gjithe ata te cilet dhane mundin e tyre qe Renova te asgjesoje dominimin Sllav ne R.M :